Jautājums: Vai dalītā īpašuma izbeigšanas likums attiecināms uz daudzdzīvokļu dzīvojamo māju, kurā daļa no dzīvokļiem nav privatizēti?
Atbilde: Neatkarīgi no tā, vai dzīvoklis nodots privatizācijai, vai tas ir pašvaldības/ valsts īpašumā, lai uzsāktu dalītā īpašuma izbeigšanas procesu, visiem dzīvojamā mājā esošajiem dzīvokļa īpašumiem ir jābūt reģistrētiem Kadastra informācijas sistēmā.
Jautājums: Ja vienā būvju īpašumā ir vairākas daudzdzīvokļu mājas, bet katra māja grib atsavināt tikai sev nepieciešamo zemi, nepieciešams sadalīt būvju īpašumu. Kāda procedūra būs jāveic dzīvokļu īpašniekiem, lai to veiktu?
Atbilde: Visu dzīvojamo māju dzīvokļu īpašumu īpašniekiem jāvienojas par būvju īpašuma sadalīšanu, dzīvojamās mājas reģistrējot atsevišķos būvju īpašumos. Jauna būvju īpašuma veidošanu ierosina rajona (pilsētas) tiesā. Papildus, visiem dzīvokļu īpašumu īpašniekiem arī jāvienojas par jaunu kopīpašuma domājamo daļu sadali, ievērojot Dzīvokļa īpašumā likumā noteikto un jāierosina dzīvokļa īpašumu kopīpašuma domājamo daļu aktualizāciju.
Jautājums: Vai daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas privatizācijas procesa laikā sagatavotais robežu plāns būves ierakstīšanai zemesgrāmatā nevar tikt uzskatīts par lēmumu, ar kuru noteikts funkcionāli nepieciešamais zemesgabals?
Atbilde: Nē, nevar, jo zemes robežu plāns ir mērnieka sagatavots dokuments, ne pašvaldības lēmums. Attiecīgi saskaņā ar Dalītā īpašuma izbeigšanas likuma 4.panta piekto, sesto un septīto daļu, pašvaldībai pieņemams lēmums par funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu vai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu, kā arī dalītā īpašuma izbeigšanas likums stājās spēkā tikai 2023.gada 1.janvārī attiecīgi zemes robežu plāni ēku (būvju) ierakstīšanai zemesgrāmatā vairumā gadījumu tika gatavoti līdz 2000.gadam, atsevišķos gadījumos arī vēlāk, bet jebkurā gadījumu, tie nav gatavoti pamatojoties uz Dalītā īpašuma izbeigšanas likuma normām.
Jautājums: Vai privatizācijas procesa laikā sagatavotais robežu plāns ēkas (būves) ierakstīšanai zemesgrāmatā var būt kā pielikums pašvaldības lēmumam par funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu kā funkcionāli nepieciešamā zemesgabala projekts?
Atbilde: Jā, var, ja tajā tiek norādīts Ministru kabineta 2015.gada 8.septembra noteikumu Nr.522 “Privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala noteikšanas kārtība”19.3. un 19.4.apakšpunktos noteiktais, tas ir, tās zemes vienības kadastra apzīmējums un robežas grafiskas attēlojums, uz kuras atrodas funkcionāli nepieciešamais zemes gabals vai tā daļa, un platība, kādu funkcionāli nepieciešamais zemes gabals vai tā daļa aizņem konkrētajā zemes vienībā, un tās atlikušo platību.
Jautājums: Vai funkcionāli nepieciešamās zemes noteikšanai iepriekš sagatavotos zemes robežu plānus ēku (būvju) ierakstīšanai zemesgrāmatā Dienests pašvaldībām izsniegs bez maksas?
Atbilde: Nē, Dienests iepriekš sagatavotos zemes robežu plānus ēku (būvju) ierakstīšanai zemesgrāmatā bez maksas neizsniegs, jo:
tam Dienestam nav piešķirti valsts budžeta līdzekļi;
neviens normatīvais akts neparedz, ka funkcionāli nepieciešamās zemes noteikšanai izmantojami iepriekš sagatavotie zemes robežu plāni ēku (būvju) ierakstīšanai zemesgrāmatā.
Jautājums: Vai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu pārskatīšana kvartāla robežās un tās apstrīdēšanas iespēja nekavēs izbeigt dalīto īpašumu mājās, kurās uzsākta atsavināšanas tiesību izmantošana?
Atbilde: Jā, kavēs, taču jāņem vērā, ka apstrīdēt iespējams ne tikai pašvaldības lēmumu par funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu kvartāla robežās, bet arī pašvaldības lēmumu par funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu vai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala pārskatīšanu arī tad, ja tas nav skāris citas kvartāla robežās noteiktos funkcionāli nepieciešamos zemesgabalus. Attiecīgi saskaņā ar Dalītā īpašuma izbeigšanas likuma 6.panta otro daļu, jebkuras tālākās dalītā īpašuma izbeigšanas darbības iespējams tikai pēc tam, kad attiecīgais pašvaldības lēmums kļuvis neapstrīdams.
Jautājums: Vai var veidoties situācija, ka sadalot zemes īpašniekam piederošo zemi, paliekošā zemes vienība būs tāda, ka zemes īpašnieks to nevarēs izmantot?
Atbilde: Pašvaldībai ir būtiski, lemjot par funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu vai tā pārskatīšanu, ievērot likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 28.panta otrajā daļā noteiktos kritērijus, kā arī Ministru kabineta 2015.gada 8.septembra noteikumos Nr.522 “Privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala noteikšanas kārtība” noteiktos nosacījumus (šo noteikumu 14.-17.punkts), tā lai zemes īpašniekam paliekošā zeme atbilstu attiecīgās pašvaldības teritorijas plānojumā noteiktajiem teritorijas izmantošanas un apbūves nosacījumiem. Ja atlikušo zemes daļu nevar izdalīt zemes īpašniekam, iekļaujot funkcionāli nepieciešamajā zemes gabalā, pašvaldībai meklēt risinājumu, sadarbībā ar zemes īpašnieku par attiecīgās zemes turpmākās izmantošanas iespējām atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai par pašvaldības teritorijas plānošanu.
Funkcionāli nepieciešamā zemes gabala projekta izstrādē pašvaldībai ir iespējams pieaicināt zemes ierīcības darbos sertificētas personas.
Jautājums: Ja piebraucamais ceļš kalpo vairākām daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām, vai to var iekļaut daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamajā zemesgabalā?
Atbilde: Funkcionāli nepieciešamais zemesgabals nosakāms atbilstoši Ministru kabineta 2015.gada 8.septembra noteikumu Nr.522 “Privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala noteikšanas kārtība”, no kuru 12.punkta izriet, ka nosakot funkcionāli nepieciešamo zemes gabalu, no tā nodrošina piekļuvi ielai, ceļam vai piebrauktuvei. Attiecīgo ielu, ceļu vai piebrauktuvi drīkst iekļaut funkcionāli nepieciešamajā zemes gabalā, ja tie atbilstoši normatīvajiem aktiem par vispārīgo teritorijas plānošanu, izmantošanu un apbūvi nav uzskatāmi par publisko ārtelpu.
Jautājums: Vai daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabalā var tikt iekļauta arī privātmāja?
Atbilde: Saskaņā ar Ministru kabineta 2015.gada 8.septembra noteikumu Nr.522 “Privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala noteikšanas kārtība” 3.puntā noteikts, ka funkcionāli nepieciešamajā zemes gabalā iekļauj zemi, uz kuras pilnībā vai daļēji atrodas tai piesaistītā dzīvojamā māja, kā arī tās uzturēšanai, apsaimniekošanai un funkcionēšanai nepieciešamie infrastruktūras, labiekārtojuma un komunikāciju elementi.
Attiecīgi saskaņā ar likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 28.panta pirmās daļas 3.punktu Privatizējamai dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemes gabala platību un robežas nosaka, ja privatizējamā valsts vai pašvaldības dzīvojamā māja pilnībā vai daļēji atrodas uz fiziskajai vai juridiskajai personai piederošas zemes.
No minētā izriet, ka katrai privatizētai daudzdzīvokļu dzīvojamai mājai jābūt noteiktam savam funkcionāli nepieciešam zemesgabalam. Uz tā nevar atrasties cita dzīvojamā māja, vai mājas, kuras nav saistītas ar privatizējamo daudzdzīvokļu dzīvojamo māju.