Robežu atjaunošanai izmantojamie materiāli
Atbilstoši Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumu 79. punktam, zemes vienībai, kurai atjauno iepriekš ar grafiskām metodēm noteiktās, apvidū neesošās robežzīmes, to atjaunošanai izmanto:

  • uzmērāmās zemes vienības un robežojošās zemes vienības zemes robežu plānus;
  • uzmērāmās zemes vienības un robežojošās zemes vienības robežas noteikšanas aktus un robežas atjaunošanas aktus;
  • uzmērāmās zemes vienības un robežojošās zemes vienības robežas noteikšanas procesā sastādītos abrisus un fotoplānu.

Ja robežu ierādīšanas aktā nav norādīs attālums no ceļa ass

Ja attālums no ceļa ass ierādīšanas aktā nav norādīts, jāizmanto abrisa informācija. Ja abrisa informācija nav, jāizmanto fotoplāna (zemes robežu plāna), ierosinātāja un pierobežnieku sniegtā informācija par robežas novietojumu apvidū. Papildus informācija par robežu noteikšanu gar ceļiem dažādos laika posmos pieejama arī prezentācijā, sākot no 43.lapas.

Veicot zemes vienības robežu apsekošanu, atjaunošanu un uzmērīšanu, kas robežojas ar autoceļu un risinot robežu nesaskaņošanas (iebildumu) situācijas, ievērojot Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumu 98.3. apakšpunktā noteikto, var vērtēt zemes ierīcības projektā attēlotos ceļus, to platumu. Ja ceļu platums zemes ierīcības projektā pieraksta veidā nav norādīts, ceļa platums nosakāms, projekta eksplikācijā norādīto konkrētā ceļa platību izdalot ar ceļa garumu (jāveic mērījumi projekta kartogrāfiskajā materiālā, lai noteiktu ceļa garumu).

Robežas nosacījuma maiņa atjaunošanas procesā

Robežu atjaunošanu pie autoceļiem veic, ievērojot Zemes kadastrālās uzmērīšanas noteikumu 66. punktu – atbilstoši iepriekš noteiktajam autoceļa zemes nodalījuma joslas platumam, neskarot autoceļa konstrukciju.

Robežas posmos, kuros robežas novietojums pēc robežas atjaunošanas neatbilst iepriekšējos zemes kadastrālās uzmērīšanas dokumentos norādītajam robežas aprakstam (noteikšanas aktā - norādītajam attālumam no ceļa ass), robežas atjaunošanas aktā jānorāda arī robežas apraksta izmaiņas, nosakot robežu no  robežzīmes uz robežzīmi.

Arī gadījumos, kad robežas noteikšanas dokumentos autoceļa zemes nodalījuma joslas novietojums piesaistīts ceļa asij un kāda no ieinteresētajām pusēm robežas apsekošanas laikā norāda, ka apsekojamā zemes robežas posmā veikti ceļa rekonstrukcijas darbi, kā rezultātā iespējamas ceļa ass novietojuma izmaiņas, mērniekam robeža jāatjauno atbilstoši iepriekšējos zemes kadastrālās uzmērīšanas dokumentos pieejamai informācijai par robežas novietojumu, nomainot robežas nosacījumu no robežzīmes un robežzīmi.

Lai nodrošinātu viennozīmīgu autoceļa zemes nodalījuma joslas identificēšanu apvidū, mērniekam vienmēr jāizvērtē, vai nav lietderīgi veikt robežas atjaunošanu, nomainot robežas nosacījumu - no piesaistes pie ceļa ass uz robežas nosacījumu no robežzīmes uz robežzīmi, ierīkojot robežzīmes robežas lūzuma vietās.

Ja normatīvos mainījies nodalījuma joslas platums

Situācijā, kad autoceļa nodalījuma joslas platums ir izmainīts (ar normatīvo aktu), nav tiesiska pamata mainīt robežpunktu novietojumu atbilstoši jaunajam, normatīvajā aktā noteiktajam, nodalījuma joslas platumam. Robežpunktu atjaunošanu jāveic tādā attālumā no autoceļa ceļa ass, kāds bija spēkā pirmreizējās robežu noteikšanas brīdī. Lai noteiktu iepriekš noteiktās un zemesgrāmatā ierakstītās zemes vienības robežu atbilstoši pašreizējam nodalījuma joslas platumam, ir nepieciešams veikt nekustamā īpašuma atsavināšanu sabiedrības vajadzībām, – kārtībā, kāda ir noteikta Sabiedrības vajadzībām nepieciešamā nekustamā īpašuma atsavināšanas likumā.